top of page

     BJJ NEDİR?

Brazilian jiu-jitsu (BJJ), ağırlığın yerde mücadeleye verildiği bir dövüş sanatıdır. İsminden de anlaşıldığı gibi Brezilya’da Gracie ailesi tarafından geliştirilmiştir. BJJ, büyük bir dövüş sanatları üstadı olan Mitsuyo Maeda’nin 1916’da Brezilya’ya yerleşmesi ve Carlos Gracie’yi öğrencisi olarak kabul ederek ona sanatını öğretmesi ile başlar. Gracie ailesi yıllar içinde sanatı geliştirir ve ünlü Gracie meydan okuması(Gracie Challenge) ile dünyaya duyururlar.

BJJ, güce değil zamanlama ve tekniğe dayanır. Tekniklerin uygulamasında kaldıraç prensibi temeldir. Kaldıraç gücün artmasını ve en etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Dolayısıyla hafif ve güçsüz bir kişinin, ağır ve güçlü rakipler karşısında bile başarılı olabilmesini sağlar.

Müsabakalarda hedef, rakibi pes ettirmek için gerekli tekniklerin uygulanabileceği üstün pozisyonu elde etmektir. Puanlama, bu elde edilen pozisyonlara göre yapılır. Bunun yanında eklemlere yapılan ataklar ve boğuş hareketleri ile rakip pes ettirilebilir. Sporcu sürekli olarak rakibinin bir sonraki hareketini ya da kendi hareketine vereceği karşılığı düşünerek aynı bir satranç oyunu gibi stratejisini hakim pozisyonu elde etmek için geliştirir.

BJJ judo elbisesi (gi) benzeri bir elbise ile ya da normal spor kıyafetleri ile yapılabilir. BJJ bir spor ve bir savunma sanatı olarak veya Mixed Martial Arts (MMA, serbest dövüş) müsabakalarına hazırlanmak için çalışılabilir. Kulübümüzdeki antrenman tarzı ağırlıklı olarak “gi” ile yapılan spor jiu jitsu olup, bu tarz dünyada hem self-defans hem de MMA alanında kariyer yapmak isteyen kişiler için en etkin çalışma tarzı olarak kabul görmektedir.

BJJ her yaştan, kadın ve erkek, her insanın yapabileceği bir spordur. Şampiyonalarda kilo kategorilerini yanında yaş kategorileri olup, bu kategoriler 55 yaş üstü kategorisine kadar çıkar. Tekniklerin serbest uygulanması ile yapılan çalışmalar bütün adaleleri çalıştırarak, nefes kapasitesin arttırır. Uygun pozisyonun elde edilmesi ya da mevcut dominant pozisyonun korunması, vücudun dengesi ile ağırlık dağılımının kontrolünü gerektirdiği için sporcu vücuduna daha iyi hakim olmayı öğrenir. Temeli dövüş sanatlarına dayanan bu sporu yapan sporcu kendini daha güvenli ve güçlü hissedecek, düzenli bir çalışma ile disipline girecektir.

Özetle BJJ, insanın kendini daha iyi ve güvenli hissetmesini sağlayan, sürekli bir sonraki hamlenin düşünüldüğü, vücudun yanında insanın zekâsını da zorlayan son derece zevkli bir spordur. Hangi yaşta olursanız olun, bire bir mücadelede dünyanın en etkili dövüş stili kabul edilen BJJ’yi öğrenebilir, BJJ ile forma girebilir ve hatta kendi yaş ve kilo kategorinizde müsabık başarılar elde edebilirsiniz.

   NEDEN BJJ?

 

  1. Bjj birçok farklı kültürden ve inanıştan gelen insanı aynı çatı altında birleştirir. Sadece Bjj çalışarak dünyanın çeşitli ülkelerinden pek çok insanı tanıma fırsatı yakalarsınız.

  2. Herkes Bjj yapabilir. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı veya engelli herkes Bjj öğrenebilir. Çünkü Bjj’de güç ve boyut değil teknik ve zamanlama önemlidir. Ufak ve güçsüz bir insan kendisinden çok daha güçlü birini doğru tekniği kullanarak etkisiz hale getirebilir.

  3. Bjj vücudu çalıştırır, kas yapısını güçlendirir, esnekliği ve kondisyonu arttırır. Vücudun tek bir bölgesi değil tümü çalışır. Bjj çalışmaya başladığınızda vücudunuzdaki yağ oranı azalır, çekirdek kas grupları gelişir ve çok geçmeden denge ve hareket kabiliyeti artar.

  4. Bjj ile kendinizi sokakta etkin bir şekilde savunabilirsiniz. Sokak kavgalarının çoğunda mücadele yerde biter ve Bjj yerde zor bir pozisyona düşseniz bile kendinizi savunabilmenizi ve yerde rakibinizi etkisiz hale getirebilmenize olanak tanır.

  5. Bjj zihninizi daha keskin yapar. Bjj’de vücudunuzu kullandığınız kadar aklınızı da kullanırsınız. Rakibinizi yenebilmek için sürekli farklı stratejiler düşünmeli ve yeni teknikler öğrenmelisiniz.

  6. Bjj karakterinizi güçlendirir. Bjj yaparken yenilgi ve başarısızlık kaçınılmazdır ve her başarısızlık aslında edinilmiş bir tecrübe ve bilgidir. Bjj insanlara yenilgilerden ders çıkarmayı ve edinilen bilgi ve tecrübeyi doğru bir şekilde kullanmayı öğretir. Antrenman sırasında öğrenilen problem çözme becerileri günlük hayatta karşımıza çıkan engelleri aşmamıza yardım eder.

  7. Bjj insanlara sosyal bir ortam sağlar. Antrenman partnerleriniz aynı zamanda dışarıda da görüşebileceğiniz güvenilir arkadaşlardır.

Resim1.png
bottom of page